Saturday, March 24, 2007

Šípkové víno:

Potřebujeme 1 kg šípků, 1.5 kg cukru, kvasinky a 3 l vařící vody. Šípky opláchneme a rozdrtíme válečkem na nudle. Ve vařící vodě rozpustíme cukr a vlijeme do fermentační nádoby. Přidáme šípky a dobře promícháme. Jakmile je směs vlažná, přidáme kvasinky. Zakryjeme a necháme týden stát. Denně promícháváme. Poté scedíme do demižonu opatřeného vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po skončení fermentace scedíme do čistého demižonu a necháme stát tři měsíce. Když je víno čisté, stáčíme ho do lahví.

Pohár zamilovaných: Potřebujeme 1 l červeného vína, šťávu z citrónu, šťávu z pomeranče, 3 svitky skořice, 6 hřebíčků a cukr pro ochucení. Do velkého hrnce nalijeme víno, šťávu z citrusových plodů a koření. Pomalu uvedeme do varu a zvolna vaříme na mírném ohni pět až deset minut. Odstavíme, přidáme cukr a mícháme, dokud se úplně nerozpustí. Scedíme a podáváme horké.

Upozornění: Citrusové plody se v současnosti ošetřují chemicky, proto před použitím jejich kůry je potřeba povrch důkladně umýt, nejlépe pomocí drátěnky a teplé vody.

Labels: