Saturday, March 31, 2007

Definice makroekonomie

Makroekonomii můžeme definovat jako součást ekonomie, která studuje chování národního hospodářství jako celku. Zabývá se zkoumáním celkové úrovně produkce či makroekonomického výstupu, zaměstnanosti a nezaměstnanosti, vývoje cenové hladiny a zahraničněekonomickými vztahy země. Makroekonomie odráží vývoj ekonomiky prostřednictvím veličin, které jsou označovány jako makroekonomické agregáty.

Labels:

Wednesday, March 28, 2007

11. Sex ušetří vitamínové tablety
Noc plná sexu má dlouhodobý efekt, který se projeví posílením imunitního systému. Oxytocin omezuje působení stresového hormonu kortizolu. Tělo vytváří více bílých krvinek. Američtí vědci doporučují sex dvakrát týdně, čímž se ušetří na případném užívání vitamínových tabletek.
12. Sex dělá sexy
Sex dělá svůdným! Erotický šarm totiž pochází z prožité extáze a nikoliv z kosmetických salónů. Osmnáctkrát silnější prokrvení odstraňuje nečistoty na kůži a vyhlazuje vrásky.

Labels:

Tuesday, March 27, 2007

8. Sex udržuje svěžest

Díky pravidelným orgasmům zůstává prostata elastická a zabraňuje se tak typickým mužským problémům s prostatou. Studie potvrzují, že lidé s čilým sexuálním životem vypadají až o deset let mladší, než jejich línější vrstevníci. Kromě toho sex podporuje udržování hormonální rovnováhy, následkem čehož nastává u žen později menopauza.
9. Sex dělá dobrou postavu
Na žebříčku přípravků na hubnutí se sex nachází zcela na vrcholu: příjemnějším způsobem se 200 kalorií za 20 minut snad ani nedá spálit. Ale to není všechno! Pokud se žena dostane do opravdové extáze, zvětší se jí objem ňader až o čtvrtinu. Přísun estrogenu udržuje pokožku hladkou a elastickou. Kromě toho sex působí jako zázračné preventivní opatření proti křečovým žílám a celulitidě.
10. Sex zahání strasti
Rozkoš vhání do těla „štěstí přinášející“ látky serotonin a dopamin. Ty potlačují špatnou náladu a beznaděj. Promilovaná noc učiní konec otravným všedním problémům.

Labels:

Monday, March 26, 2007

6. Sex = zdravé zuby

Čím silnější je vyměšování slin, tím menší jsou škody, které mohou na zubech způsobit kyseliny. Proto se líbejte a různě „olizujte“, jak jen to nejvíc půjde. Zubní lékaři mnichovské univerzity totiž zjistili, že nedostatek sexu napomáhá „Cracked Tooth Syndrome“, který negativně působí na zubní sklovinu.
7. Sex zachraňuje život
Dlouhodobé studie z Velké Británie dokazují, že u mužů, kteří zažívají nejméně dvakrát týdně orgasmus, je úmrtnost jen poloviční ve srovnání s jedinci, kteří jsou pohlavně aktivní pouze jednou za měsíc.

Labels:

Sunday, March 25, 2007

3. Sex uvolňuje
Vydatná soulož posiluje z kanceláře unavené zádové svalstvo a odstraňuje migrénu a přetažení šíje. Dr. Reed Moskowitz z amerického Stress Disorders Medical Service tvrdí, že při sexu zvýšená hladina adrenalinu snižuje škodlivé psychické vypětí.
4. Sex zahání bolest
Když hormonální žlázy běží na plné otáčky, jsou všechny smysly omámené jako po dávce morfia. Každý dotek uvolňuje svaly, každá pohlavní stimulace blokuje bolest. Prováděná pozorování u žen prokázala, že při orgasmu je mez bolesti vyšší o 70 procent. Americký lékař Dr. James Couch proto dokonce doporučuje pacientkám léčit migrénu kvalitním sexem.
5. Sex upevňuje vztah
Žhavý sex sice nemůže zachránit mizerný vztah, ale výzkumy ukazují, že sex je významným předpokladem pro šťastný poměr. Hormon oxytocin prohlubuje tělesný svazek mezi partnery
.

Labels:

proč se častěji milovat

1. Sex přináší úspěch
Milování má pozitivní vliv na kreativitu a bystří rozum. To je způsobeno tím, že během prožívání sexuální extáze jsou stimulovány mozkové buňky. Oživte proto svůj intelekt sexem. Odborníci doporučují osmou hodinu ráno. Podle provedených výzkumů pomáhá studentům správně načasovaná masturbace k lepšímu zvládnutí zkoušek.
2. Sex dělá svaly
Při zvýšené frekvenci dýchání se bránice stahuje a stimuluje břišní svaly. U mužů se kromě toho zesiluje vyplavování testosteronu. Toto anabolikum pomáhá nastartovat tvorbu bílkovin, které jsou důležité pro růst svalů a tvorbu kostí.

Labels:

Saturday, March 24, 2007

Šípkové víno:

Potřebujeme 1 kg šípků, 1.5 kg cukru, kvasinky a 3 l vařící vody. Šípky opláchneme a rozdrtíme válečkem na nudle. Ve vařící vodě rozpustíme cukr a vlijeme do fermentační nádoby. Přidáme šípky a dobře promícháme. Jakmile je směs vlažná, přidáme kvasinky. Zakryjeme a necháme týden stát. Denně promícháváme. Poté scedíme do demižonu opatřeného vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po skončení fermentace scedíme do čistého demižonu a necháme stát tři měsíce. Když je víno čisté, stáčíme ho do lahví.

Pohár zamilovaných: Potřebujeme 1 l červeného vína, šťávu z citrónu, šťávu z pomeranče, 3 svitky skořice, 6 hřebíčků a cukr pro ochucení. Do velkého hrnce nalijeme víno, šťávu z citrusových plodů a koření. Pomalu uvedeme do varu a zvolna vaříme na mírném ohni pět až deset minut. Odstavíme, přidáme cukr a mícháme, dokud se úplně nerozpustí. Scedíme a podáváme horké.

Upozornění: Citrusové plody se v současnosti ošetřují chemicky, proto před použitím jejich kůry je potřeba povrch důkladně umýt, nejlépe pomocí drátěnky a teplé vody.

Labels:

Thursday, March 22, 2007

Pampeliškové víno:

Potřebujeme 1.2 kg cukru, dva pomeranče, 2.2 l vařící a 1 l horké vody, kvasinky a 1.5 l lehce napěchovaných pampeliškových květů. Ty natrháme za slunného dne a odstraníme z nich zbytky stvolů. Vložíme je do fermentační nádoby a zalijeme vařící vodou. Necháme dva až tři dny stát a poté přecedíme do demižonu. V horké vodě rozpustíme cukr a spolu s kvasinkami ho přidáme k nálevu. Podle potřeby doplníme demižon po okraj studenou vodou. Přimícháme šťávu a kůru z pomerančů. Zajistíme vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po skončení fermentace stočíme víno do čistého demižonu a necháme alespoň jeden rok stát. Poté slijeme do lahví.

Labels:

Wednesday, March 21, 2007

Kopřivové víno:

Potřebujeme 2.25 l natě s listy, jeden citrón, zázvorový oddenek, 1.5 kg cukru, jeden šálek čaje, kvasinky a živnou sůl. Nať omyjeme a odstraníme stonky. Vložíme do hrnce a přidáme zázvor, kůru a šťávu z citrónu. Přivedeme k varu a pozvolna vaříme asi půl hodiny. Scedíme do demižonu. V trošce horké vody rozpustíme cukr, přidáme studený čaj a přilijeme do demižonu. Doplníme studenou vodou. Jakmile je tekutina vlažná, přidáme kvasinky a živnou sůl. Promícháme a necháme týden stát na teplém místě. Poté kapalinu slijeme do čistého demižonu, opatříme vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po skončení fermentace stočíme do demižonu a necháme víno vyčeřit. Poté je slijeme do lahví a necháme alespoň půl roku uležet.

Labels:

Monday, March 19, 2007

Placka (náčinek):

Čerstvé rozdrcené byliny přiložíme přímo na kůži a přikryjeme čistým plátnem.

Studený olejový výluh: Nařežeme rostliny a přelijeme je ve skleněné nádobě rostlinným olejem (např. olivovým, slunečnicovým či mandlovým). Necháme na teplém místě dva až tři týdny a denně obsah mícháme (či protřepáváme). Pak přecedíme do čisté sklenice.



Jeřabinové víno: Potřebujeme 1 kg jeřabin, dva pomeranče, 1.5 kg cukru, dvě lžičky kvasinek a 2.2 l vařící vody. Smícháme jeřabiny a vařící vodu. Necháme tři dny stát a denně promícháváváme. Pak nalijeme do hrnce 1.2 l vody a přivedeme k varu. Nasypeme cukr a vyrobíme sirup. Ten přidáme do fermentační nádoby spolu se šťávou a kůrou pomerančů. Dobře promícháme a scedíme do demižonu. Doplníme studenou převařenou vodou a přidáme kvasinky. Po skončení fermentace stočíme víno do čistého demižonu, necháme ho vyčeřit a stáčíme do lahví.

Labels:

Sunday, March 18, 2007

Vína z rostlin

Jahodové víno: Potřebujeme 2.5 kg jahod, 1.25 kg cukru, štávu a ostrouhanou kůru z jednoho citrónu, kvasinky, živnou sůl a šálek silného černého čaje. Jahody rozmačkáme s cukrem, přidáme štávu a kůru z citrónu, přilijeme čaj a vše umístíme do větší nádoby. Zalijeme třemi litry vařící vody, necháme zchladnout a přidáme kvasinky s živnou solí. Zakryjeme a necháme týden stát. Denně nádobu promícháme. Poté scedíme do demižonu, doplníme po hrdlo studenou vodou a zajistíme vzduchovým uzávěrem. Po skončení fermentace stočíme do tmavých nádob.

Labels:

Friday, March 16, 2007

Sirup:

Na každých 0.5 l nálevu přidáme půl kilogramu cukru. Zahříváme na slabém ohni (nevaříme!), dokud se všechen nerozpustí. Sirupy jsou vhodné především pro děti a musí se uchovávat v ledničce.

Vnější použití
Koupel: Přidáváme půl litru nálevu na plnou vanu teplé vody. Můžeme přidat i hrst kuchyňské nebo mořské soli. Nepoužíváme parfémovanou koupelovvou sůl, rušila by účinek bylin.

Hojivá mast: Rozpustíme 250 g vazelíny nebo jiného obdobného tuku na mírném ohni a povaříme v něm patnáct minut dvě polévkové lžíce bylinek.

Obklad: Připravíme čistou bavlněnou látku a namočíme ji do horkého nálevu či odvaru. Přikládáme na postižené místo tak teplou, jak jen to pacient snese. Po vychladnutí vyměníme.

Labels:

Wednesday, March 14, 2007

Příprava rostlinných léků

Vnitřní použití
Nálev (bylinný čaj): Používá se jedna kávová lžička listů, květů, rozdrcených plodů či nastrouhané kůry na šálek, což odpovídá zhruba 30 g na půl litru vařící vody. Doba vyluhování závisí na požadované síle nálevu, obvykle je to pět až patnáct minut.

Studený nálev: Nasypeme třicet gramů bylinek do nekovové nádoby a přelijeme půl litrem studené vody. Zakryjeme víčkem, utěsníme a necháme 5 - 6 hodin vylouhovat.

Odvar: Použijeme 30 g sušených (rozdrcených) rostlin nebo 60 g čerstvých. Přidáme 0.5 l studené vody. Směs uvedeme do varu a na mírném plameni vaříme deset až patnáct minut. Necháme vychladnout a scedíme. Pozor, nepoužívat kovové (a především hliníkové) nádoby.

Tinktura (extrakt): Do čisté suché sklenice vložíme 120 g sušených nebo 240 g čerstvých bylin. Přidáme půl litru vodky nebo čistého potravinářského lihu. Pevně uzavřeme a skladujeme dva týdny v temnu a teple. Denně protřepáváme. Poté scedíme a uschováváme v tmavých lahvích.

Labels:

Tuesday, March 13, 2007

třezalka tečkovaná

(Hypericum perforatum)
Z květů a listů se vyrábí červený olej vhodný na pohmožděniny, křečové žíly, rány, vředy a sluncem popálenou kůži (pozor, olej je fototropní - vlivem slunečních paprsků dráždí pokožku). V magii se používá jako očistná rostlina, ať už jako kadidlo nebo jako přísada do vody pro omytí oltáře a rituálních pomůcek. Odpuzuje negativní energii a poskytuje žluté barvivo vhodné pro oslavy letního slunovratu.

Labels:

Monday, March 12, 2007

tis červený

(Taxus baccata)
Tisové dřevo je neuvěřitelně kvalitní a proto se (zejména na Severu) využívalo k dělání luků. Tis má ovšem i nádherné jehličí a je tak velmi oblíbený pro vysazování u hradů a dalších staveb. Sídlo severských bohů, Ásgard, např. obklopovalo houští tisů. Rostlina (až na dužinu plodů) je prudce jedovatá, tudíž rychle získala pověst „stromu smrti“. Kousek tisového dřeva, nošený na nahém těle, chrání před uřknutím. Tis roste velice pomalu (snad jen pár milimetrů za rok), proto bychom se k němu měli chovat s úctou, kterou si zaslouží. Nejstarší známý tis je starý více než 2000 let! Tisové piliny se mohou přidávat do kadidla.

Labels:

Sunday, March 11, 2007

skořicovník cejlonský

(Cinnamomum zeylanicum)
Skořice (sušená kůra z mladých výhonků rostliny) se přidává do kadidel pro zvýšení magických vibrací a k vytvoření pokojné energie. Je proto vhodná pro používání při rituálech hojení a věštění. Pro tyto účely je také užitečné pít skořicový čaj k vyladění a pročištění mysli. V sexuální magii se natírá pokožka těla zředěným skořicovým olejem pro povzbuzení mužské potence.

šeřík obecný (Syringa vulgaris)
Šeřík odhání zlo. Jeho vysazením před dům chráníte své obydlí. Květy šeříku je možné vyzdobit dům, ve kterém straší, a tak vypudit nezvané duchy.

Labels:

růže

(Rosa spp.)
Růže byla, je a bude především symbolem lásky. Okvětní plátky se na Beltane přidávají do poháru, do kterého se ponořuje posvátná dýka. Můžete je také kandovat v cukru a pojídat nebo z nich vyrobit víno. Tato rostlina je také znamením diskrétnosti a mlčenlivosti. Je-li při shromáždění zavěšena u stropu, nikdo tento závazek nemůže porušit.

santal bílý (Santalum album)
Prášek ze santalového dřeva se spaluje při ochranných kouzlech; jedná se o velice používanou součást kadidel a vonných směsí. Náhrdelník ze santálových korálků působí jako ochrana a zvyšuje duševní vnímání. Santalové kadidlo navozuje poklidnou meditativní atmosféru a zvláště vhodné je pro hledání správné orientace, věštění, prorokování a hypnózu. Uklidňuje mysl a dovoluje vnitřnímu já se projevit.

Labels:

Thursday, March 08, 2007

pivoňka korálová

(Paeonia mascala)
Sušené roztlučené kořeny se používají k přípravě nálevu. Ten je vhodný na nervové potíže a městnání krve v játrech. Korunní lístky se rozhazují po obvodu magického kruhu a sušené květní lístky se přidávají do ochranných kadidel. Z pivoňky lze také připravit kadidlo pro poctu bohů medicíny a lékařských sil.

prvosenka jarní (Primula veris)
Používá se u příležitosti svátku Beltane a je spojována se vzrůstající pohlavní aktivitou. Vlastně můžeme říct, že souvisí s celkovou vitalitou a plodností. Květy se přidávaly do salátů a zdobily se jimi koláče, vařené listy se zase pojídaly jako zelenina. V severské tradici je prvosenka zasvěcena Freyi a užívá se při obřadech k její poctě.

Labels:

Wednesday, March 07, 2007

ořešák královský

(Juglans regia)
Ořešák pomáhá těm, kdo již znají svou pravou životní dráhu, ale stále se nemohou odhodlat učinit rozhodující krok. Slouží také kandidátům iniciace, kteří se nemohou rozhodnout, zda budou pokračovat v nastoupené cestě. Pomáhá spojit se se svým vnitřním já a s bohy. Ze zelených slupek se připravuje žluté barvivo.

pampeliška lékařská (Taraxacum officinalis)
Velmi silné diuretikum. Podporuje tvorbu a vylučování moči, aniž by však z těla vyplavovala draslík. Čaj z listů podporuje věštecké schopnosti. Je to rostlina Slunce a života. Mladé jarní lístky jsou výborné do salátu, který vašemu tělu doplní vitamíny.

Labels:

Tuesday, March 06, 2007

meduňka lékařská

(Melissa officinalis)
Všeobecně blahodárná povzbuzující rostlina. Nálev z listů se přidává do koupele. Čaj snižuje teplotu, uvolňuje napětí, poskytuje úlevu při bolestech hlavy. Uklidňuje při stresu a depresi, včetně poruch trávení způsobených těmito psychickými stavy. Studentům se doporučuje pro bystřejší chápání a lepší paměť.

netřesk střešní (Sempervivum tectorum)
Sbírají se nejsilnější listy, ze kterých se vymačkává šťáva. Ta se dá zmrazit pro pozdější použití. Jedná se o velmi bezpečnou tekutinu, která je vhodná na popáleniny, otoky, řezné rány, prostě na poškozenou pokožku. Má totiž podobné účinky jako aloe. Bolesti hlavy, způsobené nedostatkem spánku, se dají odstranit potíráním spánků. V magii je považována za jednu z nejsilnějších obranných rostlin.

Labels:

Monday, March 05, 2007

libeček lékařský

(Levisticum officinalis)
Vložením sáčku s libečkem nebo přidáním odvaru z něj do koupele zvýšíte svou přitažlivost. Zejména je účinný před setkáním s novými lidmi. Silný odvar ze semen či listů v koupeli působí jako přírodní deodorant. Tuto lázeň lze použít také jako očistu před rituálem.

mandloň obecná (Amygdalus communis)
Listí i dřevo je používáno pro úspěch a peníze. Pojídání mandlí léčí horečku a napomáhá moudrosti. Z dřeva mandloně se dělají magické hole.

mandragora lékařská (Mandragora officinalis)
I naprostý laik už někdy slyšel o mandragoře, která je jakýmsi „neoficiálním vyslancem“ všech magických rostlin. Nejcennější částí je její dužnatý kořen, připomínající člověka. Bobule této byliny se v dávnověku přidávaly do opojných nápojů pro zostření chuti. Mandragorové víno se používalo jako primitivní anestetikum při amputacích. Olej z mandragory se pak vtíral do spánků, aby přivodil ospalost a zahnal horečku. Roztlučený kořen smíšený s medem a mlékem se dal použít jako mazání na vředy. Kouř z mandragorového kadidla vyvolává vize. Kromě vzácné mandragory lékařské existují ještě tři další známé druhy.

Labels:

Saturday, March 03, 2007

lékořice

(Glycyrrhiza glabra)
Lékořice (někdy známá pod označením „sladký kořen“) má protizánětlivé a protirevmatické vlastnosti. Snižuje žaludeční kyselost, podporuje činnosti jater, tlumí křeče hladkého svalstva, pomáhá dýchacímu systému, sráží horečku a odbourává cholesterol. Pozor, zvyšuje krevní tlak a vyplavuje z těla draslík! Stejně účinné, jako rostlina sama, jsou i její extrakty (např. známé pendreky nebo lékořicové bonbóny). V mystice je lékořice spojována především se sexuální magií. Vhodná je např. při silné žárlivosti.

Labels:

Thursday, March 01, 2007

levandule lékařská

(Lavandula officinalis)
Levandule se v lékařství používá zejména pro uklidnění nervového systému. Určitě i vám v dětství, když jste nechtěli spát, dávali levandulový čaj. Brr, ten byl hnusný, co? Pokud trpíte nespavostí, můžete vypít půl hodiny před usnutím šálek čaje, nebo (což je, aspoň z hlediska chuti, lepší) vetřít si do spánků kapku levandulového oleje. Levandule je také vhodná jako doplněk při odvykání návykovým látkám. Máte-li časté problémy s bolestí hlavy nebo migrénou, zkuste si připravit horkou lázeň s 15-20 kapkami levandulového oleje. Stravte ve vaně aspoň čtvrthodinu; potom si lehněte do zastíněného pokoje. Pokuste se usnout a po probuzení bude bolest pryč. Nepleťte si levanduli s rozšířeným muškátem (pelargonie), se kterým je tato léčivá rostlina často zaměňována. Levandule kvete modře, zatímco pelargonie má květy bílé až růžové.

Labels: